Adaptacja dziecka w żłobku

Pierwsze dni w żłobku są niewątpliwie dużym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Zazwyczaj jest to pierwsze długie rozstanie mamy ze swoim maleństwem. Potrzebny jest więc czas, aby maleństwo przyzwyczaiło się do nowego otoczenia, poznało swoje opiekunki i zaakceptowało towarzystwo rówieśników. Jednak bez obaw. Mamy dla Was – Rodziców parę dobrych rad i wskazówek, dzięki którym łatwiej pokonamy ten trudny okres. Trudno powiedzieć ile będzie on trwał, gdyż zależy to od wielu czynników. Czasami adaptacja trwa kilka dni, a czasami nawet kilka tygodni. Należy mieć to na uwadze i być przygotowanym na wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka. Początkowo mogą pojawić się takie objawy jak: trudności ze spaniem, płaczliwość, zmniejszenie apetytu, napady agresji itp. Wszystko zależy od stopnia dojrzałości emocjonalnej dziecka, progu odporności psychicznej, jak i również przygotowania przez rodziców do przebywania poza domem. Ważne jest to, abyście byli konsekwentni w przyprowadzaniu dziecka do żłobka w okresie adaptacji oraz byście stosowali się naszych rad i wskazówek, które możecie znaleźć poniżej.

Rady i wskazówki:

Początkowo pobyt dziecka w żłobku powinien być krótki. Z czasem, stopniowo zaczynamy go wydłużać, tak by dziecko powoli przyzwyczajało się do bycia poza domem. W adaptacji pomaga również przyzwyczajenie dziecka do planu dnia w żłobku, tak by tok zajęć stał się jego naturalnym rytmem.

  • Zarówno przy pożegnaniu, jak i powitaniu pamiętajcie o uśmiechu. Nie okazujcie dziecku negatywnych emocji. Musi ono czuć, że nie idzie do żłobka, bo musi, ale dlatego, by dobrze się bawić.
  • Nie wolno przedłużać rozstania stojąc w drzwiach – wywołuje to u dziecka poczucie tęsknoty i straty. Pożegnanie musi być czułe, ale zdecydowane. Możecie przytulić/ucałować dziecko, powiedzieć, że po niego wrócicie i życzyć mu miłego dnia.
  • Najlepiej przynieść maluchowi z domu jego ulubioną maskotkę, kocyk, smoczek, lub inną rzecz, która będzie się mu kojarzyć z domem i bezpieczeństwem.
  • Dziecko należy ubrać wygodnie, najlepiej w jakieś luźne ubranko, tak by czuło się komfortowo i mogło swobodnie się bawić.

Pamiętajcie, że labilność emocjonalna u najmłodszych sprawia, że szybko zapominają o rozłące z Rodzicami. Początkowy płacz i złość ustępują na rzecz zainteresowania zabawkami, kolegami i koleżankami z grupy.